Participativní portál

Počítáme s vámi
Participativní portál městské části Praha-Čakovice

Swapobudka – Samoobslužné swapovací místo

Komunitní život a aktivní trávení volného času

access_time 28 března, 2023 person Jana Pulcová
  • Úprava návrhu
  • Kontrola návrhu
  • Přijatý návrh
  • Kontrola proveditelnosti
  • Návrh k hlasování
  • Ukončené hlasování
  • K realizaci
  • Návrh vyřazen
  • Návrh zrealizován

Popis projektu

Budko, budko, kdo v tobě přebývá? Já zánovní pánvička, já krásná hračka, já zimní bunda, já doplněk do domácnosti; prostě věci, co se někomu můžou ještě hodit, a byla by škoda je vyhodit nebo odložit k popelnici.
Co je to vlastně swap? Swap doslova znamená „výměna“ a označuje výměnu nebo darování nepotřebných věcí mezi lidmi. Swapování (výměna věcí) snižuje množství produkovaného odpadu, a tímto přispívá k povědomí o jeho minimalizaci a je významným prvkem cirkulární ekonomiky. V Čakovicích funguje komunitně Čakovický sousedský swap a jeho obliba je značná. Účelem swapobudky je umožnit lidem bezkontaktní výměnu drobných předmětů z domácnosti, který se stane hojně využívaným prvkem městského mobiliáře.

 

Ilustrační obrázek


Odůvodnění návrhu

Impulsem pro podání projektu byla diskuze na čakovickém swapu, že mnoho swapů se neuskuteční, protože se nepodaří najít společný termín, věc za kterou swapovat nebo i nemožnost/nechuť fotit věci a zveřejnit je na internetu. Proto vznikla idea samoobslužného swapovacího místa, které by fungovalo na stejném principu jako např. knihobudky realizované v loňském ročníku PR. Dalším impulsem je i absence swapů nebo bleších trhů v Čakovicích, kam by člověk mohl věci donést fyzicky a také zrušení sběrného dvora Na Bahnech. Doufám, že swapobudka povede i k eliminaci odkládání použitelných věcí u popelnic.

Zamýšlený stav

místění projektu Swapobudka by měla být na dobře viditelném místě, aby byla pod pocitovou kontrolou a tímto by se eliminovalo její účelové vybírání. Proto jsem zvolila pro umístění pomyslné “centrum” Čakovic před zámkem naproti poště. Místo je dobře přístupné, na frekventovaném místě s možností parkovat na parkovišti u zámku. Pro ukotvení swapobudky je možné využít již existující díry na plot, který tam již není – jako tomu bylo u referenčního projektu, viz dále. Další variantou je “náměstíčko” u pošty, kde by bylo možné umístit samostatnou budku ze stejného materiálu a podobného typu s přihlédnutím na doporučení od truhláře. “V případě nezavření dveří a větru může dojít k vylomením dveří z pantů. Předchozí návrh vypadá trvanlivěji. Případně by šel zhotovit i tento, ze stejného materiálu jako předchozí a s menšími plexisklovými dvířky, jako v minulém návrhu (dvířka by byla menší, například 4-8ks otvírané doprava i doleva).”

Parcelní čísla pozemků, kterých se návrh týká

1271/2 nebo 1451/1

Přílohy návrhu

Předpokládané náklady (povinné)

DruhPopisPočet jednotekJednotková cenaCelková cena
Realizaceocelové konzole - pozink 3ks19,5009,500
Realizaceplexisklo + pantíky + dorazy + formátování110,00010,000
Realizacepřekližka s HPL folií113,00013,000
Realizacepráce + montáž122,40022,400
Přípravadoprava + balné12,9502,950
Přípravatisk a laminace pravidel používání swapobudky, přípravné práce na osazení pracovníky údržby MČ15,0005,000

Celková částka : 62,850 Kč + rezerva 10% = 69,135

Jména a příjmení navrhovatele

Jana Pulcová

Location

place Cukerní 224/6, 196 00 Praha-Čakovice, Česko

Timeline

Ukončené hlasování
Hlasování bylo ukončeno 4.6.2023. Projekt se umístil na 7. místě s celkovým ziskem 101 hlasů, nezískal dostatečnou podporu k realizaci. před 3 měsíce by Správce webu
Návrh k hlasování
Návrh prošel kontrolou proveditelnosti, je zařazen k hlasování. před 5 měsíců by Správce webu
Kontrola návrhu
Návrh byl uložen a publikován před 6 měsíců by Jana Pulcová
Přijatý návrh
Návrh splňuje formální náležitosti, následuje kontrola proveditelnosti a rozpočtu. před 6 měsíců by Správce webu
Kontrola návrhu
Změna stavu navrhovatelem 22 března, 2023 by Jana Pulcová