Aktivity návrhu

22. 4. 2024: Čakovický Poesiomat – kontrola návrhu včetně kontroly proveditelnosti

Návrh splňuje pravidla participativního rozpočtu pro rok 2024 a je postoupil do závěrečného hlasování občanů.

Martina Černá

Čakovický Poesiomat

Poesiomat je originálním prvkem ve veřejném prostoru. Připomíná výdech z lodi či periskop ponorky. Železná roura s klikou hledící do krajiny, která se po zatočení rozezní – básní, písní nebo vyprávěním.
Poesiomat je pevně spojen s místem, kde stojí. Čakovický Poesiomat může dát vzpomenout na významné osobnosti spojené s městem – recitovat úseky z literárních děl, promlouvat hlasem rodáků či se rozeznít nejen hudebními rytmy. Zároveň i převyprávět příběhy historie města a jeho míst, včetně vzpomínek místních pamětníků.
Dramaturgie Poesiomatu počítá se 20 skladbami, svou oblíbenou si přitom najde každý. Básně, písně, vyprávění, zajímavé historické informace, pohádky, autentické zvuky.
Díky bohaté historii a celé řadě osobností, které otiskly význam Čakovic a okolí do svého díla, se Čakovický Poesiomat může stát unikátní rozehranou mluvící sochou města a oblíbeným hravým prvkem pro všechny generace.

Současný stav

Poesiomat je oblíbenou atrakcí napříč generacemi. Děti milují točení klikou, dospělí si rádi poslechnou svou oblíbenu píseň. K tomu může nahrávat i jeho umístění na frekventovaném místě. Někteří lidé kolem Poesiomatu chodí každý den a pokaždé se zastaví, aby zatočili klikou a poslechli si aspoň jednu skladbu. Taková malá denní tradice, kdy se člověk na chvilku zastaví a připomene si široký odkaz místa, ve kterém žije.

Budoucí stav

Umístěním Poesiomatu získá městská část ikonický monument, který připomene a zvýrazní historický, kulturní i společenský odkaz Čakovic a jeho občanů. Ze zkušeností víme, že místní si po velmi krátké době Poesiomat osvojí a považují jej za důležitou a hrdou prezentaci města. Je poskytován na dobu 5 let, kdy po tuto dobu je garantována správa Poesiomatu. Samotná dramaturgie 20 skladem je vždy tvořena ve spojení s místními obyvateli a spolky. Skrz Poesiomat tak může promlouvat vzpomínkami pamětník, kterého zná každý místní… Stejně tak jako i dětský sbor z místní “ZUŠKY”. O Poesiomaty se ve veřejném prostoru stará spolek Piána na ulici. Čakovice by se umístěním Poesiomatu zařadily vedle českých i světových měst jako jsou Praha, New York nebo Paříž, kde poetické mluvítko baví kolemjdoucí. Více informací o projektu Poesiomat na www.poesiomat.cz.

Přílohy

Umístění návrhu

Fotogalerie

Navržený rozpočet

KategorieAktivitaPočet jednotekJednotková cenaCelkem
realizacemateriál k výrobě175000 Kč75000 Kč
realizacesamotná výroba (tělo Peosiomatu, elektrokomponenty, nátěr...iomatu, hardware, software1130000 Kč130000 Kč
realizacetvorba dramaturgie na mírumísta, rešerše a editorská prác e130000 Kč30000 Kč
realizaceprodukce (nahrávání) a postprodukce skladeb120000 Kč20000 Kč
realizacedoprava, stěhování, instalace115000 Kč15000 Kč
CELKEM
270000 Kč