Aktivity návrhu

Nebyl nalezen žádný záznam
Jana Pulcová

Swapobudka – Samoobslužné swapovací místo

Budko, budko, kdo v tobě přebývá? Já zánovní pánvička, já krásná hračka, já zimní bunda, já doplněk do domácnosti; prostě věci, co se někomu můžou ještě hodit, a byla by škoda je vyhodit nebo odložit k popelnici.
Co je to vlastně swap? Swap doslova znamená „výměna“ a označuje výměnu nebo darování nepotřebných věcí mezi lidmi. Swapování (výměna věcí) snižuje množství produkovaného odpadu, a tímto přispívá k povědomí o jeho minimalizaci a je významným prvkem cirkulární ekonomiky. V Čakovicích funguje komunitně Čakovický sousedský swap a jeho obliba je značná. Účelem swapobudky je umožnit lidem bezkontaktní výměnu drobných předmětů z domácnosti, který se stane hojně využívaným prvkem městského mobiliáře.

Budoucí stav

místění projektu Swapobudka by měla být na dobře viditelném místě, aby byla pod pocitovou kontrolou a tímto by se eliminovalo její účelové vybírání. Proto jsem zvolila pro umístění pomyslné “centrum” Čakovic před zámkem naproti poště. Místo je dobře přístupné, na frekventovaném místě s možností parkovat na parkovišti u zámku. Pro ukotvení swapobudky je možné využít již existující díry na plot, který tam již není – jako tomu bylo u referenčního projektu, viz dále. Další variantou je “náměstíčko” u pošty, kde by bylo možné umístit samostatnou budku ze stejného materiálu a podobného typu s přihlédnutím na doporučení od truhláře. “V případě nezavření dveří a větru může dojít k vylomením dveří z pantů. Předchozí návrh vypadá trvanlivěji. Případně by šel zhotovit i tento, ze stejného materiálu jako předchozí a s menšími plexisklovými dvířky, jako v minulém návrhu (dvířka by byla menší, například 4-8ks otvírané doprava i doleva).”

Umístění návrhu

Fotogalerie

Navržený rozpočet

KategorieAktivitaPočet jednotekJednotková cenaCelkem
Realizaceocelové konzole - pozink 3ks19500 Kč9500 Kč
Realizaceplexisklo + pantíky + dorazy + formátování110000 Kč10000 Kč
Realizacepřekližka s HPL folií113000 Kč13000 Kč
Realizacepráce + montáž122400 Kč22400 Kč
Realizacedoprava + balné12950 Kč2950 Kč
Přípravatisk a laminace pravidel používání swapobudky, přípravné práce na osazení pracovníky údržby MČ15000 Kč5000 Kč
CELKEM
62850 Kč